PREFABRİK EVLERİN AVANTAJLARI NELERDİR ?

PREFABRİK EVLERİN AVANTAJLARI NELERDİR ?

PREFABRİK EVLERİN AVANTAJLARI

Bu evlerin yapımı kolay ve hızlıdır. Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilebilmesi ve diğer yapılara göre daha kısa sürede teslim edilebilmesi oldukça önemlidir.  Ortalama olarak on beş günde tüm işlerin tamamlanarak hem zamandan hem de işçilik ücretlerinden tasarruf edilmektedir.Prefabrik evlerin en önemli özelliği ekonomik olmasıdır. Malzemelerin fabrikadan düşük maliyetli ve kolay işçilikle yapılabilir olması avantajlarındandır. Kullanılan malzemeler istenildiği zaman sökülerek başka yere takılabilir. Prefabrik evlere sonradan eklemeler yapılarak genişletmek mümkün olmakla beraber hasar durumunda parçaların değişim ve tamiri oldukça kolay olmaktadır.


Prefabrik evlerin. çelik iskelet üzerine yapılması daha sağlam ve güvenli olmasını sağlar.  Temizliği ve bakımı kolay olup ekonomiktir.


Kullanılan malzemelerin kaliteli ve ısı yalıtımlı olması sebebiyle daha kolay ve ucuz ısınmaktadır.


Ayrıca avantajları arasında; yapımının pratik ve hızlı olması, modüler, estetik,  kullanışlı, taşınabilir, konforlu yapılar olması, depreme dayanıklı ve ısınma sorununun olmaması gelmektedir.


Prefabrik yapılar çevre kirliliğine sebep olabilecek hiçbir faktör barındırmaz. Prefabrik evler her yönden ergonomik ve ekonomiktir. Rahattır ve birçok imkâna sahiptir. Isı ve ses yalıtımı çok daha fazla etkilidir.


Belediye işlemleri kolay ve daha az masraflıdır. Yapının malzemeleri arasında trapez sac, single ve kiremit çeşitleri, zemin için atılan grobeton veya rayda temel kullanılmaktadır. O yüzden bu tarz yapılar diğer yapılara göre daha esnektir ve zemin kaymalarına, depreme daha dayanıklıdır.


Ayrıca dış görünüş ve estetik açıdan değişebilen seçeneklerinin olması, çevreye rahatsızlık vermeden gereken bölümlerin çıkarılması ya da eklenmesi önemli avantajlarındandır.